Napi arany árfolyam
Alig bírja a magyar ügyfelek hét elején indult rohamát az egyik osztrák bank eisenstadti kirendeltsége – derül ki a Világgazdaság helyszíni riportjából. Sokan csak pár ezer eurót szeretnének elhelyezni – a kamat nem, csak a biztonság érdekli őket..
Az értékállóság miatt fontos figyelni a befektetési aranytermék megválasztásánál annak tisztaságára. A "négy kilences", azaz 999,9 ezrelék tisztaságú rudak, érmék a leginkább eladhatók. Továbbá fontos, hogy a forgalmazó milyen múltú, rendelkezik-e a szükséges anyagi háttérrel, illetve hatósági engedéllyel. A Nemesfémvizsgáló és Hitelesítõ Intézet (NEHITI) engedélye egy megbízhatósági tanúsítvány, amelynek hiányában senki nem folytathat aranykereskedelmet.
Európában a londoni tõzsde auditálja, minõsíti, teszi általánosan ismertté a feltételeknek megfelelõ kibocsátókat és termékeiket. Az így auditált termékeket bárhol átveszik, megveszik, elfogadják a világon. Az Osztrák Pénzverde ilyen, nemzetközileg auditált kibocsátó. Magyar gyártó sajnos nem rendelkezik ilyen minõsítéssel.
Ezért fontos, hogy hazánkban is megvalósult a napi árfolyamon alapuló vétel-eladás. A napi árképzés biztosítja a befektetési termékek eladásakor az árfolyamnyereség azonnali realizálását. Azon termékeknél, melyeknél az árakat csak hosszabb idõ után módosítják, ez nem lehetséges, a nyereség nem teljesen realizálható.
"Akinek van aranya, annak mindig van pénze!" /A. Greenspan/
Alig bírja a magyar ügyfelek hét elején indult rohamát az egyik osztrák bank
Alig bírja a magyar ügyfelek hét elején indult rohamát az egyik osztrák bank eisenstadti kirendeltsége – derül ki a Világgazdaság helyszíni riportjából. Sokan csak pár ezer eurót szeretnének elhelyezni – a kamat nem, csak a biztonság érdekli őket..
2012. január 06
„Január vége” – mondja a velem szemben ülő mosolygós hölgy arra a kérdésemre, mikorra kaphatok legkorábban időpontot, ha az ő bankjuknál szeretnék számlát nyitni vagy betétet elhelyezni. A helyszín az ausztriai Bank Burgenland egyik eisenstadti (kismartoni) kirendeltsége – a bejáratnál rögtön magyar nyelvű eligazító felirat fogad, a mögöttünk lévő asztalon pedig egy vaskos „Ungarn” feliratú mappa jelzi, hogy korántsem mi vagyunk az első magyarok, akik betévedtek a pénzintézetbe.
Sőt, a lakossági üzletágért felelős, neve elhallgatását kérő hölgy elmondása szerint az elmúlt időszakban egymásnak adták a kilincset honfitársaink: „A fordulat valamikor 2011 tavaszán következett be, azóta érezhetően megnőtt azon magyarok száma, akik nálunk szeretnék elhelyezni a pénzünket. Voltak, akik Budapestről érkeztek.”
Bár a fióknak már december közepén is meg kellett küzdenie egy nagyobb „magyar hullámmal”, a helyzet e hét elejére éleződött ki igazán. „Hétfő óta valóságos áradattal kell szembenéznünk Magyarországról. Nagyon sokan telefonon érdeklődnek, az e-mailek megválaszolását pedig nem bírjuk erővel” – magyarázza, hozzátéve, hogy a ma délutáni ülésük témája éppen az lesz, hogyan kezeljék a számukra is váratlan helyzetet.
Öt jó érv az arany mellett
1. Biztonság
Az arany mindig is az értékállóság megtestesítõje volt, mióta világ a világ. Évszázadokra visszatekintve az arany megbízható és kiszámítható befektetési formának bizonyult.Az értékállóság miatt fontos figyelni a befektetési aranytermék megválasztásánál annak tisztaságára. A "négy kilences", azaz 999,9 ezrelék tisztaságú rudak, érmék a leginkább eladhatók. Továbbá fontos, hogy a forgalmazó milyen múltú, rendelkezik-e a szükséges anyagi háttérrel, illetve hatósági engedéllyel. A Nemesfémvizsgáló és Hitelesítõ Intézet (NEHITI) engedélye egy megbízhatósági tanúsítvány, amelynek hiányában senki nem folytathat aranykereskedelmet.
2. Függetlenség
Az aranyban rejlõ biztonságot pont a függetlensége okozza. Az arany értéke a világon mindenhol elismert és garantált, függetlenül egy adott ország politikai berendezkedésétõl, gazdasági helyzetétõl, a különféle valutáktól, az eltérõ kulturális hagyományoktól vagy egyéb körülménytõl. Igaz, hogy a történelem során egyes országok már megpróbáltak beavatkozni az arany árképzésébe, de az arany értéke minden manipulációtól független és általános érvényû maradt.Európában a londoni tõzsde auditálja, minõsíti, teszi általánosan ismertté a feltételeknek megfelelõ kibocsátókat és termékeiket. Az így auditált termékeket bárhol átveszik, megveszik, elfogadják a világon. Az Osztrák Pénzverde ilyen, nemzetközileg auditált kibocsátó. Magyar gyártó sajnos nem rendelkezik ilyen minõsítéssel.
3. Likviditás
Akinek aranya van, annak mindig van pénze! Az arannyal a nap 24 órájában kereskednek az egész Földkerekségen. Az arany az egyetlen igazán nemzetközi valuta, amely a világon bárhol, bármikor eladható, készpénzre váltható. Az aranyból készült pénzérmék a rúdaranyhoz képest már fizetõeszköz tulajdonosággal is rendelkeznek, így a nemzetközi elfogadottságuk még nagyobb.Ezért fontos, hogy hazánkban is megvalósult a napi árfolyamon alapuló vétel-eladás. A napi árképzés biztosítja a befektetési termékek eladásakor az árfolyamnyereség azonnali realizálását. Azon termékeknél, melyeknél az árakat csak hosszabb idõ után módosítják, ez nem lehetséges, a nyereség nem teljesen realizálható.
4. Stabilitás
Minden, a múltban is már tapasztalt világpiaci áringadozás ellenére az arany értéke hosszú távon stabil.5. Aranyfedezet
A nemzeti bankok az aranyat biztonsági fedezetként alkalmazzák. Számos befektetési szakértõ szerint magánszemélyeknek is nemesfémben kéne tartaniuk vagyonuk 3-5%-át. Célszerû a magáncélú aranytartalékot hosszabb idõn keresztül kisebb mennyiségek fokozatos vásárlásával felépíteni, és ily módon az esetleges árfolyamingadozásokat kiegyenlíteni."Akinek van aranya, annak mindig van pénze!" /A. Greenspan/
Aranykilátások 2012
Mivel a komoly aranypiacok január 2-án is zárva tartanak, van időnk egy kitekintésre az előttünk álló évre.Utcai harcosként az arany kapott néhány horgot, amitől elkábult, de a hosszú távú felfelé mutató trendje miatt aligha maradhat kiütve a ringben. Hasonlóan más pénzügyi eszközökhöz, az arany árát elsősorban az újságok címlapcímei irányították, különösen az európai költségvetési hiány krízis stációi, és a volatilitást csupán a gyorsan változó hírek okozzák, amelyek más pénzügyi piacokat is elhomályosítanak.
Tényszerű, hogy az arany 2011. teljes éves teljesítménye 11%-os hozamemelkedés lett, ami szeptemberig még 25% -kal volt a nyitó 1421 USD/uncia felett. Ugyanazzal a szemlélettel nézhetjük a kérdést, mint az újév másnapos hajnalán a félig töltött szilveszteri pezsgőspoharat. Megsértődhetünk, hogy csak félig van, de ugyanakkor örülhetünk neki, hogy találtunk még egy kortynyit. Az általános pesszimista szemlélet természetesen a nem realizált másik 14%-on kesereghet, pedig az egyéb befektetési eszközökhöz képest a nemesfém valós teljesítménye kiemelkedő. A tízéves német vagy amerikai állampapírok hozama éves 2% alatt van, az olasz, spanyol pedig ugyan 7%-ot igér jelentős kockázattal. A részvénypiacok mintegy 5-6%-os nyereséggel zárták az évet (a BUX-ot nem ideértve), tehát nincs mit szégyenkezni a 11%-os realizálható hozamon.
Az arany decemberi áresése több tényező együttes hatására alakult. Az első, hogy a piac sohasem volt képes újratesztelni a szeptemberi 1923 USD/uncia árat. Másodszor, hogy az arany annyira sztár volt 2011-ben a többi befektetési eszköz között, hogy az egyebeken elszenvedett veszteségek vagy megnövekedett pozíciótartási költségek miatt a befektetési alapkezelőknek készpénzre volt szükségük, és ezt legegyszerűbben aranyeladással tudták megszerezni. Harmadszor az egész világ befektetői elképedtek azon, hogy az eurózóna vezetői mennyire képtelenek az unió problémáinak kezelésére, és az elért félmegoldások mennyire nyilvánvalóan képtelenek megoldani az alapvető egyensúlytalanságokat – emiatt a befektetők a legnagyobb biztonságot akarták elérni, és ez a készpénz volt, bizonyos menekülő valutákban – ez pedig kihúzta a profitot az aranyból.
Jövő
Várhatóan az arany egy ideig konszolidációs időszakában marad, amikor még nagyobb mélységeket is megjárhat, úgymond „megpihen” és bázist épít egy új, az eddigieknél is magasabb szintek eléréséhez.
A piaci megfigyelők szerint az arany fundamentumai továbbra is érintetlenek. A nyugati országok kamatpolitikája most gyakorlatilag zérót mutat, ami az aranytartással járó „elveszett hozamot” eliminálja (tankönyvekben: alternatív költség). Az európai emberek részére az euró tartása kockázatos, mivel az ECB és a FED is időnként jelentős pénzmennyiséget önt a piacra, így az euró árfolyama elbizonytalanodott. Egy valamikori konjunktúra erősítése érdekében szintén szükség lesz majd pénzkibocsátásokra, de ezzel az eszközzel akkor már a makrogazdasági összefüggések miatt nehéz lesz élni.
Mindenki tehát azt várja, hogy januárban vagy februárban az aranyár eléri a mélypontját. Ennek mélységét jelenleg a szeptemberi 1531-es szint tartja. Mindazonáltal a Lehmann Brothers csődje után az arany 34%-ot esett, és csak hat hónap múlva indult dinamikus erősödésnek. (Vulgárisan, ezen kalkulációval az arany 1270-ig süllyedhet).
A BNP Paribas 2012 végére hivatalos becslésként 1775 USD/uncia szintet vár, hozzátéve, hogy a piac legjellemzőbb jellemzője a kiszámíthatatlanság marad, így az arany továbbra is sérülékeny lesz a konszolidációs időszak alatt. A bank nem gondolja azonban, hogy az arany bikapiaca teljesen elmúlt volna, így áremelkedést valószínűsít.
Többen leegyszerűsítik arra, hogy az ECB és a FED egyre több pénzkibocsátásra kényszerül, ami előbb utóbb arra vezet, hogy a központi bankok nagy mennyiségben, biztonsági tartalékként fizikai aranyat vásárolnak, ami az aranyár emelkedését egyértelműen segíti.
Ha még fennáll az arany biztonsági tartalék szerepe a befektetőknél is, akkor az európai helyzetből középtávon csak az következhet, hogy a bizonytalankodás és az európai gazdaságok recesszióba süllyedésével kapcsolatos kötélhúzás csapdát állít az aranyárnak. Az aranyár egy szűk résbe szorulhat, mert a recesszió a tőzsdei alapanyagok árára csillapítóan hat, beleértve ebbe az aranyat is. Sokan hangsúlyozzák, hogy az arany, mint végső menedék, már nem rendelkezik olyan vonzerővel, mint számosan képzelik.
Az aranyat versenyhatások is sújtják. Az európai aggodalmak támogatják az aranyat, de azok a befektetők, akik likviditást keresnek, eladásaikkal állandó nyomást gyakorolnak az árára.
További három szempontot érdemes még figyelni:
- a dollár ereje
- az ázsiai igény a fizikai aranyra
- új, még nem kifejlődött krízisek (Irán, „arab tavasz további fejleményei” stb.)
Nagy amerikai elemzőházak által közétett becslések szerint (név szerint a Morgan Stanley, TD Securities, Bank of America-Merrill Lynch és a SEB Merchant Banking) mind 2000 dollár fölé várják az aranyat jövő szilveszterre. Ez az 1600-as bázison 23 %-os emelkedést jelentene.
A magyar helyzet sajátosságai, mint a devizánk elértékelenedő tendenciája, illetve a kialakult gazdasági feszültségek miatt számosan külföldre menekítik vagyonuk egy részét a sajtóhírek szerint. Véleményem szerint jobban tennék, ha részben aranyba fektetnének, jó beszállási időpont megtalálásával.
Óriási tévhitek az aranyról
1. tévhit: csak sok pénzzel érdemes aranyat venni
Gondoljon bele mit ért 10-20 évvel ezelőtt 1000 forint?! És mit ér ma???? Nem sok mindent. A pénz elértéktelenedik. Most, cégünk által lehetősége van apránként, kis mennyiségekben kihasználni azt, amit a gazdagok már évszázadok, évezredek óta kihasználnak: az arany értékállóságát.
Amit 10-20 évvel ezelőtt 1 g aranyért meg tudott venni, azt most is, azaz 2011-ben is meg tudja venni szintén 1 g aranyért. 10-20 évvel ezelőtt nem sokra tartott 1 gramm aranyat, de most már forintban kifejezve sokat ér. Gondoljon bele, hogy el fog telni 10-20 év! Ha most gondolkodik és tesz érte, akkor Önnek lesz 10-20 év előnye a többiekkel szemben...
Tehát a kis mennyiséggel is segíthet önmaga, családja, gyermekei anyagi helyzetének javulásán. Minden fejben dől el. Ha valaki meg tud élni havi 80 ezerből, akkor meg tud élni havi 72 ezerből is. De azáltal, hogy havonta, amint megjön a fizetés, egyből félretesz 8 ezer forintot, biztosítja a későbbi boldogabb, nyugodtabb életet saját maga és családja számára. A bevétel minimum 10%-át nem akkor kell félretenni, amikor már minden pénzt elköltött a család, hanem akkor, amikor az megérkezik. Ez az évezredes titok. Először fizesse ki saját magát, és csak utána a többit!!!
2. tévhit: minél olcsóbb az arany 1 grammnyi ára, annál jobban járok az adott arannyal...
NEM a mennyiség, hanem az ÉRTÉK a fontos.
Vegyünk két személyt példaként: Béla és Lujza.
Bélának is és Lujzának is van 10-10 millió szép ropogós magyar forintja.
Béla a 10 millió forintból (ez csak egy példa) vásárol 1 darab 1000 grammnyi, azaz 1 kg-os aranyrudat.
Lujza megértette cégünk filozófiáját, így ő nem egy darab rudat, hanem 800 darab 1 grammos rudat vásárol. Ő nem tud 1000 grammnyit vásárolni aranyból, mert az egy grammos rúdnak az egy grammnyi ára magasabb, mint az 1000 grammos rúdnak az egy grammnyi ára.
(Hasonlóan egy 50 négyzetméteres lakásnak is magasabb a négyzetméterára, mint pl egy hasonló, de 150 négyzetméteres lakásnak)
Bélának van 1000 grammnyi aranya, Lujza pedig 800 grammnyi arannyal rendelkezik.
Mivel Béla és Lujza ismerik egymást, így közös barátaik is vannak.
Egy közös vacsora alkalmából Lujza, aki amúgy szőkére szokta festetni a haját, eldicsekszi a barátoknak, hogy 10 millió szép ropogós magyar forintját beváltotta 800 grammnyi aranyra. Béla, akiről a barátok tudják, hogy régóta, rendszeresen vásárol aranyat, szintén elmondja: "képzeljétek, 10 millió forintért vettem 1000 grammnyi aranyat."
Felmerül a kérdés:
A barátok kit néznek hülyének? Bélát vagy Lujzát?
Jómagam mérnök-közgazdászként immár 9 éve foglalkozom pénzügyekkel. A statisztikákat nem csak olvasom, látom, értelmezem, hanem naponta megélem. Ezek a statisztikák a magyar pénzügyi kultúra, bár javuló, de még mindig nagyon alacsony szintjét mutatják. Ebből pontosan tudom, a barátok Lujzát nézik hülyének.
Pedig ezúttal Lujza, szőkesége ellenére, nem hozott rossz döntést.
Nézzük miért:
Tegyük fel, hogy az arany ára emelkedik 10 %-ot!
Mennyivel emelkedett a Bélánál lévő arany, és mennyivel a Lujzánál lévő arany értéke?
Igen, 10 %-kal. Tehát, mekkora érték van Bélánál?
11 millió.
És mekkora érték van Lujzánál????
Hmmmm....
Na, mennyi???
SZINTÉN 11 millió!!!
Ezért írtam az elején, hogy nem a mennyiség, hanem az érték számít.
Nem a nálam lévő arany mennyisége számít, hanem annak az értéke.
Azt ugye már érti, kedves olvasó, hogy a kisebb mennyiségnek hogyan lehet ugyanakkora az értéke, mint a nagyobb mennyiségnek?
Ha még mindig nem érti, akkor segítek: pl 1 db egy grammos rúdnak az előállítási ideje ugyanannyi, mint 1 db 1000 grammos rúdnak az előállítása. Ettől függetlenül az egy grammos rúd nem kerül ezerszer többe, mint az 1000 grammos rúd, de mégis valamennyivel drágább.
Eltelik 2, 3 esetleg 4 év. Bélának szüksége van 3 millió forintra, mert le akarja cserélni az autóját. Az arany ára közben emelkedett 60%-ot (példa kedvéért).
Kérdésem: Béla kinek fogja eladni az aranyát 16 millió forintért???
Válaszok: - cégnek, akitől vette (ha még megvan...)
- annak az egy, azaz 1 személynek, akinek van 16 millió forintja...
- feldarabolja, bevizsgáltatja a darabokat jó pénzért, és megpróbálja úgy eladni
Lujza is lecseréli az autót. Neki is 3 millió forintra van szüksége. Az ő aranyának az értéke SZINTÉN 16 millió forint. 16 millió/800 db= 20.000 ft (még mindig csak példa)
3.000.000/20.000=150, azaz 150 db egy grammos aranyat kell eladnia Lujzának, hogy meglegyen a 3 millió forintja.
Kérdésem: Kinek adja el Lujza a 150 db aranyrudat???
Válaszok: - a KB (Kapital Business) cégnek, amely már most 4 db aranybányával, 2 db saját finomítóval rendelkezik. A világon a legnagyobb kiskiszerelésű befektetési aranyat értékesítő cége. Arany finomítását tekintve pedig benne van a világon az első három legnagyobb cégben. A cégcsoport egyetlen egy cégének sincs semmilyen hitele!!! Csak a megtermelt értékkel gazdálkodnak, így nincsenek kitéve a spekuláns pénzügyi körök befolyásainak. Magyarán, nagy valószínűséggel később is meglesz ez a cég, így Lujza nekik is visszaadhatja 3 millió forintért a 150 db aranyrudat.
- annak a 150 (100, 50, 10, 5 stb.) személynek, akinek van 20.000 forintja (jelenleg a cég 160.000 ügyféllel rendelkezik világszerte, és 5 millió db egy grammos, továbbá 3 millió 0,5 grammos rudat értékesített 2009 óta világszerte, így itt már most bőven talál vevőt az úgynevezett másodlagos piacon)
Ha Béla el is tudja adni valahogy a 16 millió forint értékű rúdját, ekkor már nem élvezheti tovább az arany értékének emelkedéséből származó előnyöket. Mivel csak az akkori áron, azaz drágábban tudja visszaváltani a megmaradt 13 millió forintját aranyra. Míg Lujza a megmaradt 13 millió forint értékű aranyának a 3 millió forint értékű részét is tovább "fialtatja". Ez lenne az úgynevezett "kamatos kamat" (szigorúan idézőjelben).
Ön szerint mire van nagyobb kereslet, a 16 millió forintos vagy a 20.000 forintos aranyrúdra?
Melyikre van több vevő, a 16 millió forintos vagy a 20.000 forintos aranyrúdra?
Melyiknek van nagyobb piaca a 16 millió forintos aranyrúdnak vagy a 20.000 forintos aranyrúdnak?
Igen, jól gondolja. A 20.000 forintos aranyrúdnak van nagyobb piaca, arra van nagyobb kereslet, mivel azt többen meg tudják venni, mint a 16 millió forintos aranyrudat.
Ha valaminek nagyobb a piaca, akkor annak hogyan változik az ára?
Igen, ezt is jól gondolja. Ha valaminek nagyobb a kereslete, akkor annak emelkedik az ára.
Így előfordulhat, hogy Lujza aranyának az értéke nem 60, hanem pl 62-63-65 vagy akár 70%-kal emelkedett...
Ezáltal lehetséges kevesebb mennyiségű, de ugyanakkora értékű arannyal többet keresni. Mert az arany érték, értékálló, pénzünkhöz képest pedig értéknövekvő termék.
Ne csak azért vegyen aranyat, hogy azt mutogassa, hanem családjának értéket teremtsen, értéket növeljen. Készüljön fel a hamarosan bekövetkező valódi pénzügyi krízisre!!!